League Of Legends 10.11 Yama Notları

Reklamlar

İşte League Of Legends 10.11 Yamasıyla Değişenler !

 

League Of Legends 10.11 Yama ‘sıyla gelen değişikliklere beraber göz atalım güçlenen,zayıflayan şampiyonları inceleyelim

 

Fırtına geldi ve bekleyiş her ne kadar acı dolu olsa da ayımız nihayet mayıs ayında son biçiminde burada. Umarız Sonsuz Uçurum’daki etkinliğimiz sırasında Voli’yle birlikte kargaşaya katılabilmişsinizdir.

Bu yamada her şeyi doğru yapmak istediğimizden emin olmak istedik. Soğuk bir odada tek bir mumun etrafında gecelerimizi gündüzlerimize katarak tüm utanç verici kelime oyunlarını ayinimizle kovmayı başardık. Tabii bunu yaparken sosyal mesafemizi koruduk ve maskelerimizi taktık. Yani merak etmeyin. Hedefimize ulaşacağız.

Fiddlesticks ve Lux gibi şampiyonlara getirdiğimiz ufak düzenlemeler var. Fakat bu yamanın asıl olayı, nişancı sınıfına getirdiğimiz değişiklikler (evet, sonunda buradalar).

Nişancıların bir süredir zorlandığı apaçık ortada. Dayanıksız olmaları, özellikle de son derece önemli olan erken safhalarda koridorda canlı kalmalarını zorlaştırıyor. Bu sorunun üstesinden gelmek için iki değişiklik getirerek onları güçlendiriyoruz: Can niteliklerini ve güçlendirdiğimiz bazı eşyalarla ileri safhalardaki hareket kabiliyetlerini arttırıyoruz. Böylece oyuncular havalı hareketler yapmaya çalışırken eskisi kadar cezalandırılmayacak.

Nerede hareket, orada bereket.

Yine de üst koridorda oynanabilen ve desteklerine diğerleri kadar bağımlı olmayan nişancıları da (Lucian, Vayne, Tristana, Kalista) yakından incelemek istedik. Onları diğer nişancılarla aynı ölçüde güçlendirmek istedik. Ancak bu gücün onları üst koridorda daha etkili kılmasını istemediğimiz için, daha isabetli değişiklikler yaptığımız bu şampiyonları ayrı bir bölümde ele aldık!

Hadi Vadi’ye girin ve yazımızdan öğreneceğiniz yeni şeyleri rakiplerinizi alt etmek ve onların diriliş sürelerini uzatmak için kullanın.

Yamada Öne Çıkanlar

Astronot Poppy, Astronot Gnar ve Astronot Bard 28 Mayıs 2020 tarihinde çıkıyor.

Şampiyonlar

GÜNCELLENDİ

Volibear

Ebedi Fırtına

Freljord’un savaş ruhu, yıldırımlar ve keskin pençelerle 10.11’de Vadi’ye geliyor!

Fiddlesticks

Pasifinin korkuluk pozuna geçmeden önceki süresi arttı. Korkuluk pozundayken kullanılan yetenekler artık rakipleri korkutuyor. W’nun minyonlara verdiği hasar arttı.

Runeterra’nın en korkunç korkuluğu kişiliğini pekiştirmek için, Fiddlesticks’in Q’sunun pasifine doğal hissettiren bir mekanik ekliyoruz ve genel olarak ürkütücülüğünü arttırıyoruz. Ayrıca mevcut yetenek setiyle koridorda oynamak zor olduğu için minyon dalgası temizleme kabiliyetini güçlendirerek orta ve üst koridordaki Fiddle oyuncularına yardım ediyoruz.


Pasif – Zararsız Korkuluk

KORKULUK POZUNA GEÇMEDEN ÖNCEKİ SÜRE 1 saniye  2 saniye

Q – Dehşet Sal

YENİBEYİİİİİN Fiddlesticks’in yetenekleri korkuluk pozundayken kullanıldığında artık rakipleri korkutuyor.

W – Kan Hasadı

MİNYON HASAR AZALTMASI %60  %40

Gangplank

Taban saldırı hızı oranı arttı.

Fıçı kombolarını daha hızlı gerçekleştirebilmesi ve diğer SG eşyaları yerine Coşku eşyalarından birine yönelebilmesi için, Gangplank’in saldırı hızını arttırıyoruz. Yani artık daha fazla kritik vuruş gerçekleştirebilecek, daha fazla patlamaya yol açabilecek ve yakın dövüş menzilinde daha etkili savaşabilecek. Ayrıca bu değişiklik sayesinde, Üçlü Kuvvet aldığında daha büyük bir güç artışına kavuşacak.


Taban nitelikler

SALDIRI HIZI ORANI 0,658  0,69

E – Barut Fıçısı

GİDERİLEN HATA Gangplank’in fıçıları artık zincirleme kullanıldığında ilave Pırıltı hasarı biriktirmiyor.

Graves

Q’nun ilk atışının hasar oranı azaldı.

Graves yüksek beceri düzeylerinde tozu dumana katıyor. Bu yüzden SG oranı azaltarak zırh deşme dizilimleriyle kazandığı gücü, onun tetiğe bastığı gibi hızla geri alıyoruz. Bu değişiklik aynı zamanda altın açısından kartopu etkisinden faydalanma potansiyelini de zayıflatacak. Diğer dizilimlerinde ilk hasar bu kadar önemli olmadığı için onlar çok fazla etkilenmemeli. Umarız oyuncular bu dizilimleri daha sık tercih etmeye başlar.


Q – Yolun Sonu

İLK ATIŞIN HASAR ORANI 1 İlave Saldırı Gücü  0,8 İlave Saldırı Gücü

Hecarim

Q’nun taban hasarı arttı; minyonlara yönelik hasar azaltması arttı.

10.6’da onu daha tehditkâr bir hale getirdiysek de Hecarim hâlâ neredeyse tüm beceri düzeylerinde düşük bir performans sergiliyor. Minyon temizleme gücünü fazla arttırmadan, orman temizleme gücünü ve uzun savaşlarda verdiği hasarı arttırıyoruz.


Q – Galeyan

TABAN HASAR 55/95/135/175/215  60/102/144/186/228
MİNYON HASAR AZALTMASI %33,3  %40

Janna

W’nun taban hasarı ileri yetenek seviyelerinde azaldı.

Her ne kadar koridorda agresif olması gerektiğini düşünsek de Janna rakiplerini biraz fazla etkili bir şekilde dürtüyor. Bu hiddetli fırtınanın dürtme gücünü birazcık azaltıyoruz.


W – Meltem

TABAN HASAR 55/90/125/160/195  55/85/115/145/175

Kai’Sa

Q’nun ilave saldırı gücü oranı arttı. R’nin menzili ileri yetenek seviyelerinde arttı.

Zaten diğer nişancılara kıyasla zayıf olan ve Coşku eşyaları kullanmayan bir nişancı olan Kai’Sa’ya bu yamada önceden bahsettiğimiz nişancı değişikliklerinin yanı sıra, biraz daha ilgi göstermemiz gerektiğini düşündük.


Q – Icathia Yaylımı

HASAR ORANI 0,35 İlave Saldırı Gücü  0,4 İlave Saldırı Gücü

R – Ölümcül Dürtü

MENZİL 1500/2000/2500  1500/2250/3000

Lux

E’nin yavaşlatma süresi arttı.

Günışığımız bir süredir her iki koridorda da çeşitli beceri düzeylerinde zorlanıyordu (destek rolünde tüm beceri düzeylerinde, orta koridordaysa yüksek elo’da). Daha uzun bir yavaşlatma süresiyle, kombosunu kullanırken daha güçlü olmasını ve takımına daha fazla işlevsellik getirmesini umuyoruz.


E – Işık Patlaması

PATLAMA YAVAŞLATMASI E2’den hasar aldıktan sonra ilave 0,25 saniye  E2’den hasar aldıktan sonra ilave 1 saniye

Syndra

E’nin bekleme süresi arttı.

Syndra, şu anda en güçlü orta koridor şampiyonlarından biri ve genelde güvenli bir seçim olarak görülüyor. Sersemletme yeteneğine erişimini kısıtlıyor ve böylece rakiplerinin onun zayıf olduğu zamanlarda fırsattan faydalanmasını sağlıyoruz.


E – Zayıflara Acıma

BEKLEME SÜRESİ 16/15/14/13/12 saniye  18/17/16/15/14 saniye

Talon

Q’nun bedeli arttı; katletme halinde sağladığı iyileşme ilk yetenek seviyelerinde azaldı.

Talon genelde Q’sunu önce geliştirdiğinde, yüksek elo’da en güçlü orta koridor şampiyonlarından biri olmaya devam ediyor. Erken safhalarda sürekli koridorda kalıp güç artışı sağlayan eşyalarına rahatça ulaşamaması için, hayatta kalma becerisini bir miktar zayıflatıyoruz.


Q – Noxus Diplomasisi

BEDEL 30 Mana  40 Mana
KATLETME HALİNDE İYİLEŞME 1-18. seviyelerde 20-71  1-18. seviyelerde 10-70

Nişancı Şampiyonlar

Nişancı sınıfı, özellikle de güçlerinin büyük ölçüde destek şampiyonlarına bağlı olduğu erken koridor aşamalarında büyük dayanıklılık sorunlarına sahip. Nişancıların gücü, hayatta kaldıkları süreye bağlı olduğu için bu durum oynanışlarının yeterince tatmin edici olmamasına yol açıyor. Taban canlarını ve hareketliliklerini (eşyalarla) arttırıyoruz. Böylece nişancılar başarısız olduğunda bu kadar fazla geri düşmeyecek ve hâlâ toparlayarak savaşlarda etkili olma imkânı elde edebilecek.

Yine de Lucian ve Vayne gibi, üst koridorda da oynanabilen nişancılar hakkındaki endişenizin farkındayız. Bu yüzden onlara aşağıdaki bölümde görebileceğiniz farklı değişiklikler getiriyoruz.

Ayrıca daha çok farklı koridorlarda oynandıkları için Corki, Kindred, Quinn, Senna ve Graves’i listemize eklemedik. Ancak önümüzdeki yamalarda Senna’ya da benzer değişiklikler getirebiliriz.


Genel Değişiklikler

Aşağıdaki şampiyonların taban can ve can büyüme oranları benzer şekilde arttı.

Aphelios

TABAN CAN 500  530
TABAN CAN BÜYÜME ORANI 86  88

Ashe

TABAN CAN 539  570
TABAN CAN BÜYÜME ORANI 85  87

Caitlyn

TABAN CAN 481  510
TABAN CAN BÜYÜME ORANI 91  93

Draven

TABAN CAN 574  605
TABAN CAN BÜYÜME ORANI 88  90

Ezreal

TABAN CAN 500  530
TABAN CAN BÜYÜME ORANI 86  88

Jhin

TABAN CAN 556  585
TABAN CAN BÜYÜME ORANI 91  93

Jinx

TABAN CAN 581  610
TABAN CAN BÜYÜME ORANI 84  86

Kai’Sa

TABAN CAN 571  600
TABAN CAN BÜYÜME ORANI 86  88

Kog’Maw

TABAN CAN 534  565
TABAN CAN BÜYÜME ORANI 88  90

Miss Fortune

TABAN CAN 541  570
TABAN CAN BÜYÜME ORANI 91  93

Sivir

TABAN CAN 532  562
TABAN CAN BÜYÜME ORANI 88  90

Twitch

TABAN CAN 582  612
TABAN CAN BÜYÜME ORANI 84  86

Varus

TABAN CAN 500  530
TABAN CAN BÜYÜME ORANI 89  91

Xayah

TABAN CAN 561  590
TABAN CAN BÜYÜME ORANI 86  88

Üst Koridor Nişancı Değişiklikleri

Aşağıdaki şampiyonlar üst koridordaki oynanma oranları ve becerileri yüzünden daha özel güçlendirmeler alıyor. Bunların da diğer nişancı kardeşlerine benzer şekilde genel tatmin edicilik ve güç sorunları olduğunu düşünüyoruz. Fakat bu sorunları gidermek için dayanıklılıklarını doğrudan arttırmak yerine bazı özel değişiklikler yapmamız gerektiğini biliyoruz.

Lucian

PASİF – IŞIK SİLAHŞORU’NUN İKİNCİ ATIŞININ KRİTİK VURUŞ İHTİMALİ %75  %100
GİDERİLEN PASİF – IŞIK SİLAHŞORU HATASI Hedef menzilden çıktığında Işık Silahşoru’nun normal saldırısının gerçekleşmemesine yol açan hata giderildi.

Kalista

W – GÖZCÜ’NÜN RUH İŞARETLİ HEDEFLERE VERDİĞİ İLAVE BÜYÜ HASARI Hedefin azami canının %10/12/14/16/18’i  Hedefin azami canının %14/15/16/17/18’i
W – GÖZCÜ BEDELİ 20 Mana  Bedelsiz

Vayne

Q – TAKLA’NIN NORMAL SALDIRI İLAVE HASARI Toplam saldırı gücünün %50/55/60/65/70’i  Toplam saldırı gücünün %60/65/70/75/80’i

Tristana

TABAN SALDIRI HIZI ORANI 0,656  0,679

Eşyalar

Coşku

HAREKET HIZI %5  %7

Hayalet Dansçı

HAREKET HIZI %5  %7

Bombardıman Topu

HAREKET HIZI %5  %7

Statikk Hançer

HAREKET HIZI %5  %7

Runaan’ın Kasırgası

HAREKET HIZI %7  %9

Şampiyon Görsel Efekti Güncellemeleri

Cassiopeia

Yeteneklerinin görsel efektleri genel olarak iyi olan ama isabet alanlarını netleştirebileceğimiz şampiyonlara daha küçük çaplı değişiklikler getirmeyi deniyoruz. Hem Cassiopeia oyuncuları hem de ona karşı oynayanlar için, şampiyonun Q’sundaki duman parçacıklarını görmek ve ultisinin boyutunu tam olarak anlayabilmek zordu. Bunların her ikisi de daha isabetli olacak şekilde güncellendi.

Ayrıca Cassiopeia oyuncuları, bazen hangi hedefin zehirlendiğini (ve dolayısıyla da E’sinden ilave hasar alıp almadığını) anlayamıyordu. Artık Cassiopeia, zehirlenen hedeflerin kafalarının üstünde daha net bir gösterge görecek.

Q – ZEHİRLİ PATLAMA Temel kostümündeki duman parçacıkları yeteneğin asıl menzili içinde duracak şekilde güncellendi.
E – İKİZ DİŞ Zehirlenen rakip şampiyonlar artık kafalarının üstünde yetenekten ilave hasar alacaklarını gösteren bir diş simgesine sahip.
R – TAŞLAŞTIRAN BAKIŞ Tüm kostümlerinde isabet alanının ucuna, etkilenen bölgeyi daha net gösteren bir desen eklendi.

ARAM Denge Değişiklikleri

10.11 Güçlendirmeleri

Jarvan IV Alınan hasarı %5 azalttığımız güçlendirmenin uygulanmamasına yol açan hata giderildi.
Riven Verdiği hasar %5 artar, aldığı hasar %5 azalır  Verdiği hasar %5 artar, aldığı hasar %10 azalır
Yorick Verdiği hasar %5 azalır, aldığı hasar %5 artar  Verdiği hasar %5 azalır

10.11 Zayıflatmaları

Galio Aldığı hasar %5 artar  Verdiği hasar %5 azalır, aldığı hasar %5 artar
Lissandra Değişmez  Verdiği hasar %5 azalır
Teemo Verdiği hasar %10 azalır, aldığı hasar %7 artar  Verdiği hasar %10 azalır, aldığı hasar %10 artar
Varus Değişmez  Verdiği hasar %5 azalır
Ziggs Verdiği hasar %15 azalır, aldığı hasar %10 artar  Verdiği hasar %15 azalır, aldığı hasar %15 artar

URF Denge Değişiklikleri

10.11 Güçlendirmeleri

Fiddlesticks Verdiği hasar %5 artar, aldığı hasar %5 azalır, iyileştirme etkileri %10 güçlenir  Verdiği hasar %10 artar, aldığı hasar %10 azalır, iyileştirme etkileri %10 güçlenir
Fiora Verdiği hasar %10 azalır, iyileştirme etkileri %5 zayıflar  Verdiği hasar %5 azalır, iyileştirme etkileri %5 zayıflar
Heimerdinger Verdiği hasar %10 azalır  Verdiği hasar %5 azalır
Janna Q’nun bekleme süresi %100 artar  Değişmez
Pantheon Verdiği hasar %5 artar, aldığı hasar %10 azalır  Verdiği hasar %10 artar, aldığı hasar %10 azalır
Quinn Verdiği hasar %5 artar, aldığı hasar %5 azalır  Verdiği hasar %5 artar, aldığı hasar %10 azalır
Rumble Verdiği hasar %10 azalır, kalkan etkileri %10 zayıflar  Verdiği hasar %10 azalır
Sona İyileştirme etkileri %5 zayıflar, kalkan etkileri %5 zayıflar  Değişmez
Tahm Kench Verdiği hasar %25 artar, aldığı hasar %25 azalır, iyileştirme etkileri %10 güçlenir, kalkan etkileri %10 güçlenir  Verdiği hasar %30 artar, aldığı hasar %30 azalır, iyileştirme etkileri %10 güçlenir, kalkan etkileri %10 güçlenir
Thresh Verdiği hasar %10 artar, aldığı hasar %15 azalır  Verdiği hasar %15 artar, aldığı hasar %15 azalır
Vayne Değişmez  Aldığı hasar %5 azalır
Xayah Verdiği hasar %10 azalır  Verdiği hasar %5 azalır

10.11 Zayıflatmaları

Akali Verdiği hasar %15 artar, aldığı hasar %10 azalır  Verdiği hasar %10 artar, aldığı hasar %10 azalır
Camille Verdiği hasar %5 artar, aldığı hasar %5 azalır  Aldığı hasar %5 azalır
Ivern Aldığı hasar %5 azalır  Değişmez
Kassadin Verdiği hasar %5 artar, aldığı hasar %5 azalır  Aldığı hasar %5 azalır
Lucian Verdiği hasar %5 artar, aldığı hasar %5 azalır  Aldığı hasar %5 azalır
Maokai Verdiği hasar %5 azalır, aldığı hasar %5 artar, iyileştirme etkileri %10 zayıflar  Verdiği hasar %10 azalır, aldığı hasar %5 artar, iyileştirme etkileri %10 zayıflar
Ornn Verdiği hasar %15 artar, aldığı hasar %15 azalır  Verdiği hasar %10 artar, aldığı hasar %15 azalır
Qiyana Verdiği hasar %5 artar, aldığı hasar %10 azalır  Verdiği hasar %5 artar, aldığı hasar %5 azalır
Sett Verdiği hasar %10 artar, aldığı hasar %10 azalır  Verdiği hasar %5 artar, aldığı hasar %10 azalır
Shaco Verdiği hasar %12 azalır, aldığı hasar %10 artar  Verdiği hasar %15 azalır, aldığı hasar %10 artar
Taliyah Verdiği hasar %15 artar, aldığı hasar %5 azalır  Verdiği hasar %10 artar, aldığı hasar %5 azalır
Udyr Verdiği hasar %10 artar, aldığı hasar %10 azalır  Verdiği hasar %5 artar, aldığı hasar %10 azalır
Volibear (Yenilenen) Verdiği hasar %5 azalır, aldığı hasar %5 artar  Değişmez
Yuumi Verdiği hasar %20 azalır, iyileştirme etkileri %30 zayıflar, E’nin bekleme süresi %25 artar  Verdiği hasar %20 azalır, iyileştirme etkileri %30 zayıflar, E’nin bekleme süresi %100 artar
Zac Aldığı hasar %5 azalır  Değişmez

Sevgi Pofudukları

Sevgi Pofudukları simgelerini bu yıl alanlara ufak bir hatırlatma: Sevgi Pofudukları ve yeni arkadaşları, 30 Haziran’a kadar Sihirdar Vadisi ve Sonsuz Uçurum’a renk katmaya devam edecek. Profil arka planınızı değiştirmek ve oyun içinde rengârenk sığınak efektlerine sahip olmak için yedi simgeden birini kullanın.

Salın gökkuşaklarını!

Giderilen Hatalar

 • Jhin’in Pasif – Suflör yeteneğinin minyon ve canavarlara yönelik dördüncü atışı artık iptal edilemiyor.
 • Jhin artık boşta dururken dördüncü atışıyla rakipleri ve canavarları otomatik olarak hedef almıyor.
 • Ustalık Aşaması’ndan düşen oyuncular artık her zaman Elmas I’de 75 LP’yle başlıyor.
 • Yeni alınan Clash sancağı çerçevelerinin oyun içinde veya Profil sekmesinde görünmemesine yol açan hata giderildi.
 • Sylas artık R – Gasp yeteneğiyle Jax’in Büyük Ustanın Kudreti yeteneğini çaldığında Pasif – Petrisit Patlaması yeteneğinde ilave saldırı hızı kazanıyor.
 • Sylas’ın çalınan Karthus ultisiyle (R – Ağıt) tüm rakiplere hasar vermemesine yol açan hata giderildi.
 • Singed artık Warwick’in R – Sonsuz Şiddet yeteneğiyle sindirilmişken E – Tut Savur yeteneğini kullanamıyor.
 • Malzahar’ın E – Lanetli Kehanet yeteneğinin zayıflatması artık zombi Sion’u yeteneğin etkisi sırasında katledince en yakındaki hedefe sıçrıyor.
 • Aatrox artık Pasif – Ölümün Ulağı veya E – Karanlık Hücum yetenekleriyle, Pasif – Granit Kalkan yeteneği etkin bir Malphite’a saldırdığında iyileşiyor.
 • Gragas artık E – Vücut Darbesi yeteneğini duvarın içinden kullanıp bir hedefe çarptıktan sonra ikinci bir hedefe Sıçra attığında birbirinden makul ölçüde uzakta duran iki rakibi sersemletemiyor.
 • Lissandra’nın Donmuş Köleleri artık yakınındayken takım arkadaşı sayılıp kule barikatı altınının bir kısmını kazanmıyor.
 • Oyuncular artık nötr bir hasar kaynağı (minyon, canavar, kule vs.) tarafından katledildiğinde, erken safhada katledilenlere verilen sığınak etkilerinden faydalanamıyor.

Yakında Gelecek Kostüm ve Renkler

Bu yamanın çıkışını takip eden günlerde yayınlanacak kostümleri aşağıda bulabilirsiniz. Tam çözünürlükte açılış görselleri için LoL Görüntüleri uygulamasını edinin!

Astronot Poppy

Astronot Gnar

Astronot Bard

Bu yamanın çıkışını takip eden günlerde yayınlanacak renkleri aşağıda bulabilirsiniz:

Astronot Gnar

Astronot Mega Gnar

Astronot Poppy

Astronot Bard

Astronautilus

Astronot Teemo

Takdir 5 Renkleri

Boz Warwick ve Orta Çağlı Twitch’e bu yılın renklerini getiriyoruz! Bu sezon 5. takdir seviyesine ulaşınca, Takdir Kapsülü’nüzden temel kostüme zaten sahipseniz bu yeni renklerden birini almanızı sağlayacak bir sembol çıkacak. (Veya dilerseniz sembolü önceki renklerden ya da temel kostümlerden birini almak için de kullanabilirsiniz.)

Boz Warwick

Orta Çağlı Twitch

Boz Warwick

Orta Çağlı Twitch

ANA SAYFA