Netflix Çıldırdı Mutlu Son İstiyor !

Reklamlar

Bizi boğmayan dramlar bu kadar geri plandayken güldürmeyen komediler neden yere göğe sığdırılamıyor ?

 

Netflix ‘in son aylarda yayınladığı Cinayet Süsü, Recep İvedik 6 gibi komedilerin yanında hak ettiği değeri görmeyen Türk dram filmlerini gündemimize almaya karar verdik. Cinayet Süsü’nü beğenmek ve beğenmemek arasında hala gidip geliyoruz ama Recep İvedik 1-6 ‘ya gülüyorsanız mizah anlayışınızı geliştirmeniz gerek.

 

1-Karakomik

Cem Yılmaz’ ın film anlayışını her zaman beğenerek ve takdir ederek takip ettik. Öyle ki hepimizin yıldığı abartılmış, suyu çıkarılmış, kullanıldıkça kullanılmış şakalardan; yersiz, anlamsız, “Lan noluyooo ??” dedirten entrikalardan bizi kurtaran dramın yüzeyini kazıyıp komediyi çıkarttığı film anlayışının, Türk sineması adına alınması gereken risklerden olduğunu düşünüyoruz.
Yakında ikincisi Netflix’ e düşecek olan Karakomik, Hokkabaz’dan sonra Cem Yılmaz’ın en çok eleştiri aldığı filmi oldu. Fakat farklı bakış açılarını yakalamayı başarırsanız filmin yerden yere vurulduğu kadar olmadığını göreceksiniz.

 

2-Türk İşi Dondurma

Çanakkale Savaşı başladığında Avustralya’ da yaşayan iki Türk’ ün gerçek hayat hikayelerinden esinlenerek yapılan bu film bize göre gayet iyiydi. O kadar dramın arasında yapılan şakalara gülmek istediğiniz ama hüzünlü kalbinizin el vermediği zamanlar da oluyor. Fakat izleyiciyi nerede ne şekilde yönlendireceğini iyi bilen Can Ulkay, savaş sahnelerinde de “Bu iş böyle yapılır.” demesini bilmiş.
İmdb puanının düşük olması sizi yanıltmasın. Buraya size Eşkiya, Kabadayı, 7. Koğuştaki Mucize önermeye gelmedik. Önerdiğimiz her filmde size güzel gelecek şeyler bulacağınıza eminiz.

 

3-Bir Aşk İki Hayat

Fragmanı ilk gördüğünüzde ya da filmi ilk izlediğinizde aklınıza hemen yunan filmi olan “what if” gelebilir. Normaldir. Onun yerli uyarlaması çünkü.Yönetmen Ali Bilgin filmi çekerken Rastlantının Böylesi‘nden de esinlendiğini hissettirmiş. Bu gibi şeyler sinemamıza çeşitlilik katar.Severiz…
Filme gelecek olursak her birimizin gündelik hayatta getirisinin ne olacağını bilmeden aldığı basit kararların aslında hayatımızın aktığı yöne nasıl etki ettiğini oldukça etkileyici şekilde gözler önüne sermiş. Filmde aynı zaman diliminde farklı yöne akan hayatlar büyük bir titizlikle işlenmiş. İki paralel evren gözüyle bakarsak geçişler sizi rahatsız etmiyor.Sevdik, beğendik, öneriyoruz.

 

4-Çiçero

Son yüz yılın en iyi casusu olarak bilinen Arnavut asıllı bir Türk olan İlyas Bazna’nın hikayesi bu filme konu alınmıştır. Film müziklerini Hans Zimmer mi besteledi mübarek. Sizi inanılmaz gaza getiren, yer yer geren, zaman zaman duygulandıran film müzikleri üzerinizde büyük bir etki yaratıyor. Erdal Beşikçioğlu ‘nun göz dolduran oyunculuğu ve Burcu Biricik’ in duygusal performansı çok hoşumuza gitti. Bunun dışında da söyleyecek fazla bir şey bulamıyorum. Film akıyor gidiyor arkadaşlar. Netflix arama butonu sizi bekliyor.

Eksik kalmayın.

Kesin izleyin…

 

5-Sınav

Aslına bakarsanız bu film baya bir ilgi görmüştü. “E niye burada paylaşıyorsun ?” derseniz hazır TYT-AYT yaklaşıyor, yerli filmlerden konu açılmışken bunu da önermeden geçmek istemedim.
O dönemin TYT-AYT’si olan ÖSS sınavına hazırlanan bir grup genç; aile baskısı, gelecek kaygısı, sınav stresi gibi dertlerin arasında boğulurken kurtuluşu sınav sorularını çalmakta görür. Yazılı sınavlarını çalmakla hırsızlık camiasına ilk adımını atan bu grup gözünü ÖSS sınavına diker. 5 kişilik bu grupta bir Allah’ın kulu da “Ulan bir akıllı biz miyiz ?” demiyor ve kendilerini ateşe atıyorlar. Kafanızı dağıtmanız için oldukça güzel bir film.Hem dram hem komedi. Dromedi…

 

Yerli film önerilerimizin sonuna geldik.Biraz da Netflix dizisi paylaş diyenleri şöyle alalım.