Netflix Yapımı The Old Guard İncelemesi

Reklamlar

Netflix yapımı olan The Old Guard ‘ı sizin için inceledik

Netflix ‘in yakınlarda çıkardığı The Old Guard’ı spoilersız bir şekilde inceleyip takdirinize sunduk. Bu yazdığımız yanlış anlaşılmasın. Spoilersız dedik. Objektif demedik. Eğer filme aşık olduysanız ve yorumlarımız hoşunuza gitmezse bizi yargılamayın. 

Evet.. 10 Temmuz’da Netflix ‘te gösterime giren The Old Guard , aslında çizgi romandan uyarlama bir film. Çizgi romanını okumadığım için aralarındaki benzerlik ve farklılıklardan bahsedemeyeceğim. O yüzden filmin konusundan başlamak istiyorum.

Filmin konusu bir grup ölümsüz var ve kimliklerini gizleyerek paralı askerlik yapıyorlar. Önderleri olan Charlize Theron ‘ın karakteri yüzyıllardır hayatta ve yürüyen bir tarih. Diğer ölümsüzleri ise zamanın farklı noktalarında aralarındaki psişik bir bağ ile buluyor. Üzerine aldığı liderlik ile farklı zamanlarda farklı savaşlarda ekibiyle birlikte yer alıyor. Devamını da anlatmak isterdim ama spoilersız bir inceleme olsun istiyorum. O yüzden artık incelemeye geçeceğim.

Filmi ele almaya kadrosuyla başlayalım. Charlize Theron ‘a filmin bütün yükünü omuzlatmamak için kadroya alınmış pek çok kaliteli isim var. Fakat bizim nazarımızda yine filmi Charlize Theron sırtlamış. Aldığı dövüş eğitimleriyle çoklu dövüş tarzını ve geçişleri oldukça güzel canlandırmış. 12 Yıllık Esaret ‘ten de bildiğimiz Chiwetel Ejiofor ‘da aşağı kalır bir yanı yok. Oldukça kaliteli bir oyunculuk sergiliyor.Aksiyon sahnelerinde pek göremediğimiz bir isim olsa da üzerine düşeni yapmış. Bunun yanında sinema dünyasında kendini yeni yeni gösteren isimler için de yapabileceğimiz kötü bir yorum yok. Her biri oyunculuklarıyla beğenimizi topladı.

Filmin aksiyon olarak sınıflandırıldığı için asıl eleştirimi burada yapmak istiyorum. Senaryo, izleyiciyi gaza getirecek havalı repliklerle dolup taşıyor. Fakat aksiyon sahneleri bir türlü yükselttikleri beklentiyi karşılayamıyor. Ölümsüzlük denildiğinde akla gelen Wolverine ve Deadpool ‘un aksiyon sahneleriyle yükselttiği beklenti, bu filmin şanssızlığı oldu. Sadece onların yanında değil genel olarak aksiyon filmlerinin yanında sönük kalan sahneleri bizleri “Bu film iyiydi.” ve “Bu film kötüydü.” arasında kararsız bırakıyor. Havalı repliklerin açtığı yolda izleyiciyi coşturabilecek sahneleri olsaydı eminiz ki bu film şuan getirdiği sesin 10 katını getirirdi. Filmi zaten komedi-aksiyon olarak incelemek imkansız. Ölümsüzlük espri yeteneklerine en ufak bir katkıda bulunmamış. Fakat dramına eğilirsek eğer ortalama bir drama-aksiyon filminin üzerindeydi diyebiliriz.

Yaptığımız spoilersız inceleme film hakkındaki önsezilerinizi yanıltmasın. Eğer izleyesiniz varsa izleyin. The Old Guard ‘ın ” Zamanım boşa gitti. Bu neydi böyle ?” dedirtmeyecek bir film olduğuna eminiz.