PlayStation 5 ‘in Türkiye Pazarında Fiyatı Belli Oldu !

Reklamlar

Sony merakla beklenen Playstation 5 ‘i sonunda resmi olarak tanıtıttı. Güzel tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken PS5 ’in oyunları, çıkış tarihi ve fiyatı belli oldu. Peki ya Playstation 5 in Türkiye pazarında ki fiyatı ne kadar olacak? Özellikleri nelerdir? İşte bütün bu soruların cevabı…

 

 

Oyun severlerin merakla beklediği konu ise PlayStation 5 in fiyatının Türkiye’de ne kadar olacağı.Tanıtımda PS5’in resmi olarak satış fiyatı duyurulmasa da sızan ilk haberlere göre PS5 ’in satış fiyatının 599 dolar seviyesinde olacağı düşünülüyor.Bu fiyatın ABD için tahmin edilen satış fiyatı olduğunu düşünecek olursak. bilindiği üzere Türkiye’de geçen nisan ayında yürürlüğe giren yasa uyarınca oyun konsollarına yüzde 50’lik gümrük vergisi alınacak. Bunun yanında %20 ÖTV ve %18 KDV alınıyor.

Bu hesaplamaya göre 6400 TL ve 5300 TL seviyelerinde iki farklı fiyat bulunuyor. Tabi bu fiyatların üzerine satıcıların koyacakları kârlar da eklenince fiyat daha da artacak.Bu kâr oranları net şekilde bilinmediği için PlayStation 5’in Türkiye’deki  tahmini fiyatının 6600-7300 TL arasında olması bekleniyor.

PEKİ PLAYSTATION 5 ÖZELLİKLERİ NELER?

PlayStation 5’in biri fiziksel oyun disklerinin takılabildiği standart, diğeri ise herhangi bir disk girişi olmayan ve oyunların internet üzerinden dahili hafızaya yüklenebildiği dijital (PlayStation 5 Digital Edition) olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.

8 çekirdekli, 3.5 GHz hızı destekleyen AMD Zen 2 işlemciden güç alan PS5’in grafik işlemcisinde ise yine AMD’nin RDNA 2 mimarisi yer alıyor. 8K çözünürlüğü de destekleyen PS5’te 16 GB GDDR6 RAM, 825 GB SSD dahili depolama birimi ile geliyor.

PlayStation 5’in tanıtılan iki ürününden biri oyun disklerinin takılabildiği standart, diğeri ise herhangi bir disk girişi olmayan ve oyunların internet üzerinden indirilip oynandığı dijital versiyon olmak üzere iki farklı şekilde karşımıza çıkıyor.

PlayStation 5 Satın Al

Sony, PlayStation 5 etkinliği tarihini duyurdu!